برق چاه های کشاورزی ؛ گل بود به سبزه نیز آراسته شد - شهرستان خوشاب - بصیرت خوشاب - علی اکبر ملکی - nemz.ir - basiratkhoshab.ir

بازدیدها: 238

مدیر جهاد کشاورزی خوشاب: تا اطلاع ثانوی و تصمیم گیری جدید در کمیته انرژی استان، قرار بر این شده است که خاموشی چاه موتورها اجرا نشود

  نویسنده : علی اکبر ملکی

به گزارش بصیرت خوشاب تابستان در حالی از راه می رسد که کمبود انرژی برق خودش را به خوبی نشان داده و مسئولان همانند سال گذشته به جای مدیریت در بخش خانگی و صرفه جویی، تیغ کمبود برق را بر چاه‌های کشاورزی فرود آورده‌اند؛ این بار خاموشی ها نه تنها کمتر از سال گذشته نشده بلکه اعلام و شروع برنامه خاموشی چاه های کشاورزی در استان به غیر از این که صدای کشاورزان را درآورده ، مسئولان جهاد کشاورزی و فرمانداران را نیز همصدا با مردم کرده است.

اما مسئولان مدعی هستند که ستاد انرژی خراسان رضوی تصمیم بر توقف برنامه خاموشی چاه های کشاورزی گرفته است که پیگیری های خبرنگار ما در شهرستان خوشاب نشان می دهد خاموشی ها ادامه دارد.

با فرا رسیدن گرمای هوا و بالا رفتن مصرف برق در کشور، مسئولان وزارت نیرو قبل از اوج گرما اقدام به برنامه ریزی و مدیریت برق کردند که در این میان به غیر از تغییر ساعات اداری کارمندان دولت و خاموشی روزهای دوشنبه در صنعت، بخش تولیدات کشاورزی و دامداری هم از قطعی برق چاه های کشاورزی بی‌نصیب نماندند.

مطابق برنامه ریزی اعلام شده توسط شرکت های توزیع برق در خراسان رضوی، خاموشی برق چاه‌های کشاورزی نسبت به سال قبل از 40 ساعت در هفته به 60 ساعت در هفته و از دو روز در هفته به سه روز در هفته افزایش یافته است که با اعتراض زیاد کشاورزان خراسانی همراه شده و مسئولان را به پاسخگویی به این اعتراض‌ها واداشته است.

به‌ هم ریختگی مدار آبی

حیدری یکی از اهالی روستای «دهنه شور» شهرستان خوشاب است که معتقد است، مسئولان از زیر کولر آن هم روی صندلی های گردان نمی توانند برای کشاورزانی که زیر تیغ آفتاب و  در این خشکسالی در حال کشت و کار هستند، تصمیم‌گیری کنند؛ لذا باید به داد کشاورزان رسید.

وی می گوید: با قطعی 9 روزه چاه های کشاورزی در صورت سوختن هر موتور چاه عمیق 200 میلیون تومان خسارت وارد می شود که مسئولان جوابگو نیستند و کشاورزان توان پرداخت این هزینه را ندارند.

وی با اشاره به مشکلات عدیده‏ای که با قطعی برق چاه های کشاورزی برای کشاورزان رخ داده است، می افزاید: با قطعی مکرر برق چاه های کشاورزی به غیر از سوختن موتورها، به‌هم ریختگی مدار آبی کشاورزان اتفاق می افتد که با طولانی بودن پنج ساعته خاموشی برق، بخشی از آب در جوی ها هدر می رود.

وی با انتقاد شدید از مسئولان مصوب کننده خاموشی چاه های کشاورزی اضافه می کند:  با درگیر شدن کشاورزان و به هم ریختگی مدار آبی، زمان مدار آب بعدی چاه آبی طولانی تر می شود و در این گرمای هوا و خشکسالی با رسیدن مدار آبی به 30 روز هیچ زراعتی به عمل نمی‌آید و کشاورزان مجبور به ترک روستاها می شوند.

وی با درخواست از خبرنگاران برای پیگیری مشکلات روستانشینان اضافه می کند: در نظر داریم در صورت حل نشدن مشکلاتمان با حضور دسته‌جمعی در فرمانداری صدای‌مان را به گوش مسئولان کشوری برسانیم تا به داد کشاورزان برسند.

تصمیمات جدید برای خاموشی چاه‌موتورها 

برای پیگیری مشکلات قطعی 244 حلقه چاه آب کشاورزی روستاییان در شهرستان خوشاب به سراغ مسئولان رفتیم که محمود شم آبادی فرماندار خوشاب با قبول مشکل کشاورزان ، می گوید: تا اطلاع ثانوی  و تصمیم‌گیری جدید با بررسی در کمیته انرژی استان، قرار بر این شده است که خاموشی ها اجرا نشود.

وی با اظهار این که تعداد زیاد خاموشی ها یکی از علل سوختن موتور برق چاه های عمیق است و خسارت سنگینی را به کشاورزان وارد می کند، می افزاید: پیشنهاد ما کاهش تعداد خاموشی ها و رساندن به یک تا دو روز در هفته و اعمال حداقل خاموشی برای کشاورزان در وضعیت خشکسالی است.

وی با بیان این که در حال پیگیری حل مشکل کشاورزان هستیم، تصریح می کند: برنامه خاموشی ها طرح ملی است، ولی به دلیل خشکسالی رخ داده در خراسان رضوی و اقلیم خاص شهرستان خوشاب، باید خشکسالی ها را قبول و با برنامه ریزی درست، منابع موجود را مدیریت کنیم. ممکن است شرایط از وضع موجود نیز بدتر شود.

وی با اشاره به برنامه های دولت برای تولید برق در سطح کشور و انجام اقدامات زیربنایی برای رفع مشکلات برق تصریح می کند: وضعیت موجود به دلیل کم کاری برخی از مسئولان در گذشته بوده که در حوزه برق وضعیت خودش را اکنون نشان داده است. امیدواریم  با برنامه ریزی درست و مدیریت منابع موجود در سال های بعد، شاهد کاهش مشکلات کشور در حوزه انرژی باشیم.

ضرر و زیان واردشده به کشاورزان 

اما مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب در این باره می گوید: در زمینه مشکلات قطعی برق چاه های کشاورزی،  مدیران جهاد کشاورزی کل استان‌ها با نامه نگاری از طریق نمایندگان مجلس پیگیر اعتراضات کشاورزان برای حل این مشکل و کاهش اثر خشکسالی هستند.

ابراهیم رودسرابی با بیان این که در همین زمینه نمایندگان مجلس با وزیر نیرو دیداری داشته و تا تصمیم‌گیری جدید در استان خراسان رضوی، مسئولان قول داده اند خاموشی چاه های کشاورزی را متوقف کنند، می افزاید: با توجه به خشکسالی امسال ، برداشت گندم دیم صفر شده و برداشت گندم آبی نیز حدود 40 درصد کاهش داشته است.

 وی با اشاره به این که خاموشی چاه های کشاورزی با شعار سال « مهار تورم و رشد تولید» و اقتصاد مقاومتی اعلام شده توسط رهبر معظم انقلاب، تناقض دارد، می افزاید: خاموشی زیاد چاه های کشاورزی در این وضعیت خشکسالی به کشاورزی و کشاورزان ضربه می زند و باعث کاهش تولیدات کشاورزی و وابستگی کشور به بیگانگان می شود.

اظهار بی اطلاعی از جلسه کاهش خاموشی‌ها

برای یافتن پاسخ مسئولان ما را به ستاد انرژی در استانداری راهنمایی می کنند. در تماس با روابط عمومی استانداری خراسان رضوی مسئولان مربوط، از برگزاری  جلسه کاهش خاموشی ها اظهار بی اطلاعی می کنند و برای دریافت پاسخ سوالات ،ما را به معاونت عمرانی استانداری راهنمایی می کنند که هیچ پاسخی دریافت نمی شود.

در ادامه برای پیگیری موضوع به سراغ سخنگوی صنعت برق در خراسان رضوی می رویم.

حشمتی با بیان این که تا زمان رسیدن مصوبه جدید ، تمام دستورالعمل های وزارت توانیر و مصوبه هیئت وزیران درباره خاموشی ها لازم الاجراست، می گوید: برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس به دنبال حل مشکل مردم و کاهش خاموشی ها هستند؛ ولی تا زمان رسیدن مصوبه جدید که معمولا زمان‌بر است ، تصمیمات و مصوبات قبلی اجرا می شود.

آن‌چه به خوبی واضح و روشن است  این که طولانی شدن زمان و تعداد روزهای قطعی برق در بخش کشاورزی نه تنها صدای کشاورزان و مسئولان دلسوز کشور را در بخش تولید درآورده بلکه خشکسالی نیز مزید بر علت شده است و چنان‌چه مسئولان کشور تصمیم درستی برای کاهش قطعی برق چاه‌های کشاورزی دراستان نگیرند، باید شاهد نابودی کشاورزی استان و به تبع آن دامداری که وابسته به صنعت کشاورزی است و در پی آن کاهش تولیدات کشاورزی باشیم.

قطعا اتخاذ نشدن تصمیمات درست باعث وابستگی کشور به بیگانگان و واردات مواد غذایی با دلارهای نفتی و گرانی در کشور می شود. /خراسان رضوی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *