فرامین مهم در Run ویندوز

فرامین مهم در Run ویندوز8-7و...

 

این دستور یکی از کمتر شناخته شده ترین فرامین Run است. با ورود کاراکتر \ و زدن کلید Enter درایو C شما باز خواهد شد. این راه یکی از سریع ترین راه ها برای دسترسی به درایو C است

 

کاراکتر . نیز یکی از دستورهای کمتر شناخته شده است. ورود این کاراکتر منجر به باز شدن پوشه Home شامل پوشه هایی نظیر Downloads، Documents، Desktop و ... می شود

 

 


..    همچنین ورود دستور ... منجر به باز شدن پوشه User در درایو C می شود

 

calc : این دستور ماشین حساب ویندوز را برای شما اجرا می کند.

5 – cmd : و این دستور منجر به اجرای برنامه CMD یا Command Line ویندوز می شود. البته اجرای CMD از این طریق در حالت Administrator نیست.

6 – powershell : اگر cmd برای کار شما مناسب نیست،  می توانید از ابزار حرفه ای تر ویندوز یعنی PowerShell استفاده کنید. این دستور به سرعت و مستقیم این ابزار را در اختیار شما قرار می دهد.

 

mrt مایکروسافت تقریبا هر ماه یک نسخه جدید از ابزار امنیتی خود با نام Windows Malicious Software Removal را منتشر می‌کند. این ابزار رایگان به شما کمک می‌کند تا خطرناک‌ترین و شایع‌ترین بدافزار‌ها را از روی سیستم خود پاکسازی کنید. اگر می‌خواهید این ابزار را در خارج از حالت خودکار و پشت صحنه اجرا کنید از این دستور استفاده نمایید

8 – ncpa.cpl : کار با اینترنت به این معناست که احتمالا با مشکلاتی در ارتباط با اینترنت نیز مواجه خواهید شد. برای رفع این مشکلات باید به Network Adapter های نصب شده بر سیستم خود ـ درایورهای مودم و شبکه ـ دسترسی داشته باشید. این دستور سریع ترین راه برای دسترسی به Network Adapter هاست.

9 – perfmon.msc : اگر می خواهید عملکرد و سرعت ویندوز خود را رصد کنید و تأثیر اجرای برنامه ها بر این عملکرد را بدانید، ابزار Performance Monitor بسیار کاربردی است. با این فرمان می توانید به این ابزار دسترسی داشته باشید

www.esabzevar.ir

10 – appwiz.cpl : برای رصد برنامه های نصب شده بر ویندوز و احتمالا پاک کردن یا Uninstall آنها هر کاربری به بخش Programs and Features در Control Panel رجوع می کند. این فرمان دسترسی سریع به این بخش را ممکن می سازد.

11 – devmgmt.msc : همچنین برای مدیریت سخت افزارهای سیستم، نیاز به دسترسی به درایورهای آنها از طریق Device Manager است. این فرمان به سرعت شما را به این بخش منتقل می کند.

12 – msconfig : Windows System Configuration جایی است که می توانید کنترل خوبی بر روی Startup ها یا سرویس های ویندوز داشته باشید. از طریق این دستور امکان دسترسی سریع به این بخش مهیاست.

 

13 – wuapp : همچنین این دستور شما را مستقیم به بخش Windows Update می برد که از آنجا می توانید تنظیمات مربوط به بروز رسانی ویندوز را پیکربندی و یا اقدام به مدیریت بروز رسانی های انجام شده بر روی ویندوز کنید.

14 – regedit : آخرین دستوری که به شما معرفی می کنیم، شما را مستقیم به Registry Editor ویندوز می برد. پایگاه داده هرمی که تمامی تنظیمات ویندوز و برنامه ها روی آن وجود دارد.

 

لیست کلیه دستوران ران ویندوز8

http://www.symantec.com/connect/articles/list-run-commands-windows-7-and-8

 

mspaint ذسترسی سریع به نقاشی

 

 mstsc  براي اجراي ريموت دسكتاپ براي من كاربردي

 

فرمان dxdiag براي فهميدن اطلاعات سخت افزاري مثلا گرافيك در تب disply ك چ نوع گرافيك و با چ رمي هست و تمام اطلاعات ريز در مورد سخت افزار.البته بعد از زدن اين فرمان پيغامي داده ميشه و گزينه yes بايد زده بشه

 

الکترونیک سبزوار

www.esabzevar.ir

اینها به نظر ما مهمترین دستورهایی است که هر کاربر ویندوز باید برای کار با Run بداند. شما چه فرامین کاربردی در Run می شناسید؟

 

منبع : تابناک

ارسال شده در پنجشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۰ بعد از ظهر توسط shaghayegh